Szakmai beszámoló – 2023.

Maconkai Aranyalma Hagyományőrző Egyesület Szakmai beszámolója

a 2023 évi Csoóri Sándor Pályázat eredményeiről

Egyesületünk rendszeresen pályázik a Csoóri Sándor alap támogatására, melyből Palócföld és Bodrogköz után ebben az időszakban Erdély táncaival, énekeivel, szokásaival szerettünk volna foglalkozni. Eredeti tervünk a Szilágyság vidékére kalauzolt, ám a viselet elkészítésére nem állt rendelkezésre a megfelelő pénzösszeg. Ezen meggondolásból a Moldvai táncok felé fordultunk, hogy mégis Erdélyben maradjunk.

A moldvai dalok, csujogatók és táncok elsajátításban nagy segítség volt, hogy táncoktatót tudtunk hívni és zenekari próbára is volt lehetőségünk. Zenekari kísérettel fellépést is tudtunk két alkalommal szervezni, ami a műsor színvonalát nagymértékben emelte.

Közösségünk a pályázati támogatás segítségével egy kirándulást is meg tudott valósítani. A Felvidékre utaztunk, a Gömör-Szepesi-érchegység lábánál található Betléri Andrássy kastély volt az úticél. A közösen eltöltött napra – mely most kivételesen nem feladatokkal, munkával telt – igen nagy szüksége volt a lelkes, a hagyományőrzésért elkötelezett csapatnak.

A rendelkezésünkre álló támogatás jelentős részét a viseletek beszerzésére, elkészítésére fordítottuk. Az új tagoknak pótoltuk a hiányzó ruhadarabokat, a legkisebbekre most készül az új viselet. Sikerült 6 fő részére teljesen új moldvai katrincákat, bernyéceket, blúzokat, hosszú alsószoknyákat beszerezni, melyet néhány régebbi darabunkkal kiegészítve már teljes színpadi megjelenést tesz lehetővé.

Együttesünk munkáját a pályázó egyesület honlapján, Facebook oldalán mutatjuk be a tágabb közönségnek. A támogatás PR költség részét ebben az időszakban szóróanyag készítésére fordítottuk, melyeken együttes és a Csoóri Sándor Alap, valamint a Nemzeti Kulturális és Támogatáskezelő logója látható. A kis füzet képekkel illusztrált, melyben helyet kapott a múlt és a jelen.

Kiemelten fontos számunkra, hogy tovább vigyük együttesünk, Maconka és Bátonyterenye, valamint a Kárpát-medence és a magyar népi kultúra jellegzetességeit.  Hosszú évek óta azon munkálkodunk, hogy minél többen megismerjék, megszeressék, kipróbálják a néptánc szépségeit, a közösen eltöltött idő alatt pedig megismerjük, hogy honnan jöttünk, honnan származunk.

Néptánccsoportunk a majálison

Moldvai ingek

Katrincák és bernyécek

Alsószoknyák

Néptáncpróba

A legkisebbek néptáncpróbája

A gyermekek fellépése

Kirándulás

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.